بررسی آنتالیا یا استانبول برای اقامت، سرمایه گذاری و سفر

استانبول یا آنتالیا

فرصت مطالعه ندارید؟ به نسخه ی صوتی مقاله گوش کنید

برای سرمایه گذاری آنتالیا بهتره یا استانبول؟

تقریبا هیچ روزی نیست که این سوال از بچه های فروش در آژانس پرسیده نشه که آنتالیا خوبه یا استانبول؟
در پاسخ به این سوال ابتدا باید بررسی کرد که برای چه منظوری میخواهید بین آنتالیا یا استانبول انتخاب کنید؟
آیا هدف شما یک تور چند روزه توریستی است یا خرید خانه و سرمایه گداری یا راه اندازی یک کسب و کار یا برای مهاجرت و زندگی و یا یک منظور دیگر
قبل از هر مطلبی باید گفت که تمام پاسخ ها نسبی هستند و بسته به زمان و شرایط خاص هر فرد این پاسخ می تواند تغییر کند.
نگرش نو تصمیم دارد برای هر کدام از حالت های فوق نکات اصلی و رئوس مطالب را ذکر نماید.ولی باز هم ذکر می کنیم که تصمیم گیری نهایی فقط به عهده خود شماست و آنچه گفته می شود فقط جنبه اظهار نظر و انتقال شنیده ها است.
برای خرید خانه بر اساس میزان سرمایه و منطقه و محله ای که در نظر گرفته اید دو حالت وجود دارد:
اگر فقط به عنوان سرمایه گذاری میخواهید یک ملکی بخرید و رها کنید و از مزایای قانونی (پاسپورت ، اقامت، …) آن بهره مند شوید ، احتمال سودآوری در موقع فروش برای شهر استانول در شرایط مساوی ،نسبت به شهر آنتالیا بیشتر است.
در استانبول، احتمال اینکه بتوانید برای ملک خود در زمان هایی که خودتان استفاده نمیکنید ، مستاجر موقت بگیرید خیلی بیشتر از آنتالیا است .

آنتالیا در یک نگاه

استانبول ،مرکز کسب و کار و قلب اقتصادی کشور ترکیه محسوب میشه ، برای همین به طور معمول آهنگ رشد اقتصادی در استانبول سریعتر است و احتمال بازدهی چه به عنوان مصرف کننده و چه برای فروش در استانبول بیشتر از آنتالیا است.
اگر منظور شما از خرید خانه بیشتر روی سکونت عملی یا اقامت های موقت تفریحی – ییلاقی هست ، آنتالیا شهر مناسب تری است چون در منطقه مدیترانه ای ترکیه می توانید از شرایط خاص و لذت بخشی بهره مند شوید و اصلی ترین هزینه که همانا اسکان است را از لیست هزینه ها کسر نمایید.
اکر شما به قصد ایجاد کسب و کار میخواهید راهی این دو شهر شوید ، نوع کسب و کار و سرمایه درگیر ، در انتخاب نهایی خیلی موثر است.
آنتالیا یک شهر توریستی است، هر منطقه ای که برید یک یا چند هتل در اطراف شماست، اگر بتوانید کسب و کاری در ارتباط با هتل ها و یا جذابیتی برای توریست ها ایجاد کنید ، شهر آنتالیا میتواند بهترین مقصد برای شما باشد ولی استانبول شهری است که استعداد پذیرش همه نوع تخصص و تبحری را دارد.چه در بخش تولید و چه در بخش خدمات ، استانبول می تواند به عنوان یک مقصد برای شما در نظر گرفته شود.
نکته مهم بعد از طی مراحل قانونی ، تسلط به زبان ترکی و داشتن تخصص کافی و داشتن مدارک و شرایط لازم برای کسب و کار مورد نظر شماست.
و اما در مورد انتخاب تور ماجرای زیر شاید برای شما جالب باشد

استانبول در یک نگاه

سفر بریم استانبول یا آنتالیا؟

سال قبل همین ایام بود که با خانواده تصمیم گرفتیم یک هفته ای بریم ترکیه، یک جلسه خودمونی برقرار شد و خواستیم تصمیم بگیریم کدوم شهر بریم و این سفر چقدر برامون هزینه خواهد داشت؟
عضو دیجیتال جلسه هم پروفسور گوگل بود و هی از این سایت به اون سایت دنبال یک مقصد مناسب با هزینه منطقی می گشتیم ولی راستش اطلاعات به درد بخور و کاربردی که بتونه ما رو در اجرایی کردن این تصمیم به قطعیت برسونه پیدا نکردیم، این شد که تصمیم گرفتیم نتایج تحقیقات خودمون رو در اختیار بقیه هم بگذاریم تا راحت تر انتخاب کنند.
برای اینکه کار راحت تر بشه سه تا شهر پر توریست ترکیه رو انتخاب کردیم و قرار شد روی اون سه تا تمرکز کنیم
تور شهر مرزی وان
تور استانبول
تور آنتالیا
بعد با حق وتوی مادر خانواده سه تا انتخاب  تبدیل شد به دو تا و شهر مرزی وان از گزینه های پیش رو خارج شد.
آنتالیا و استانبول هر دو از بهترین و مهم ترین شهرهای توریستی کشور زیبای ترکیه هستند که هر کدام جذابیت های فراوانی دارند و گردشگران فراوانی نیز به بازدید و گشت و گذار در این شهر ها راغب هستند.
ترکیه به کشوری معروف هست که بخش بزرگی از اون در آسیا و بخش کوچکی هم در اروپا واقع شده، هر دو شهر ساحلی هستند ، استانبول شهری است که بخشی از اون در آسیا است و بخش دیگرش در اروپا و تنگه بسفر جدا کننده این دو قسمت هست.
آنتالیا دارای حدود ۴۰۰ ساحل می باشد که دو مورد از آن ها بسیار معروف هستند، یکی “لارا” و دیگری “کنی آلتی”.
در این شهر بلوارهای زیبا با درختان نخل و لنگرگاه‌ها خودنمائی می‌کند و در بخش قدیمی و تماشائی آن منطقه قلعه‌ ایچی (درون قلعه) قرار دارد. بافت خاص منطقه که شامل خیابان های کم عرض و پیچ در پیچ بوده به همراه خانه‌های قدیمی که توسط دیوارهای قدیمی محصور شده، بسیار جلب توجه می‌کند.

استانبول یا آنتالیا

آب و هوای استانبول در هر فصل به شرح زیر است

بهار : روزهای ملایم و شب‌های نسبتا خنک ملایم که باعث میشه شب ها با اشتیاق برید زیر یک پتو و بعضی وقت ها هم باران نرمی می‌بارد. میانگین دمای روزها میان ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است.

تابستان : روزهای تابستانی استانبول ، گرم و مرطوب است. میانگین دمای تابستان در استانبول میان ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.

پاییز : پاییز استانبول، بسیار دلچسب و مطلوب است. در روز دما در حدود ۲۳ درجه و شب ها ، خنک با دمای حدود ۱۵ درجه ولی باید مراقب باشید که باران‌های کوتاه و شدید غافلگیرتان نکند.

زمستان : روزهای زمستانی استانبول سرد و برفی اند. میانگین دمای روزانه بین 7 تا 14 درجه است و اغلب بارش ملایم برف هم دور از انتظار نیست.

آب و هوای آنتالیا در هر فصل به شرح زیر است

آنتالیا در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. بناراین شهری با آب و هوای مدیترانه ای در انتظار شماست.

بهار : آب و هوای معتدل است و رطوبت هوا چندان زیاد نیست. همچنین در اغلب روزها هوا آفتابی است، ولی درجه حرارت زیاد بالا نیست.

تابستان : در آنتالیا روزهای تابستانی گرم و خشک است و تنی به آب زدن خیلی عالی به نظر میرسه. میانگین دمای هوا بین۳۰ تا ۳۵ درجه ارزیابی می شود.

پاییز : پاییز در آنتالیا با فصلی متفاوت رو به رو می شوید. دمای هوا کاهش می یابد و روزها دمای معتدل و دوست داشتنی به خود می بینند. البته تفاوت پاییز آنتالیا با روزهای بهاری این شهر، در باران های سیل آسای پاییزی است.

زمستان : روزهای زمستانی آنتالیا چندان سرد و غیر قابل تحمل نیستند بارش زیاد است ولی برف در آنتالیا بسیار نادر است. میانگین دمای هوا در زمستان ۱5 تا ۱9 درجه ی سانتی گراد است اما رطوبت هوا زیاد بوده و میانگین رطوبت در این فصل ۶۴ درصد می باشد و برای بعضی ها به اصطلاح خفه کننده است.

مقایسه استانبول و آنتالیا از نظر فرهنگ

شهر استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی ترکیه انتخاب شده است. مردم اصیل و خونگرمی دارد که به باورهای اعتقادی  و مذهبی خود پایبند هستند، به گونه ای که نوع لباس پوشیدن در اماکن مذهبی که جنبه توریستی هم دارد برایشان مهم است، برای همین توصیه می کنیم هرگز در بازدید از اماکن توریستی-مذهبی از لباس های کوتاه و بدن نما استفاده نکنید.
برخورد اغلب مردم استانبول با توریست ها بسیار با فرهنگ و محترمانه است.
در شهر آنتالیا برخی از مکان های تفریحی، هنوز بافت قدیمی وجود دارد اما به دلیل رفت و آمد زیاد گردشگران، حالت تاریخی بودن آن کمرنگ شده و فرهنگ مردم مانند قدیم نمی باشد. مردم آنتالیا به نسبت استانبول بیشتر خود را با شرایط توریست ها منطبق نموده اند و حساسیت های کمتری دارند.
اغلب مردم جایگاه ثروت آفرینی توریست ها را در شهر به خوبی درک کرده و تا حد ممکن تلاش می کنند تا توریست ها در آنجا خوش و خرم باشند.
تجربه گردشگران ترکیه نشان‌ دهنده این است که شهر آنتالیا نسبت به استانبول با ذهنی باز از مهمانانش میزبانی می‌کند.
شهر آنتالیا برای سفرهای مجردی، دوستانه یا عاشقانه حرف ندارد اما توصیه ما برای آن دسته از خانواده هایی که برای بار اول به مسافرت خارجی می روند یا شرایط فرهنگی خاص خود را دارند ، این است که تور استانبول را انتخاب کنند.

استانبول بهترین انتخاب برای خرید است

استانبول نه تنها بین ایرانیان بلکه در کل دنیا جزو شهرهایی به حساب می‌آید که بهشت عاشقان خرید تلقی می‌شود. بنابراین از این جهت نمی‌توان آنتالیا را با استانبول مقایسه کرد.
تمام برندهای مطرح جهان در استانبول شعبه دارند و به جهت تفاوت های ارزی، معمولا خرید از آن ها به صرفه در می آید.

اگر از عاشقان خرید بپرسید، آن‌ ها عاشق مراکز خرید بیش‌تر و بزرگ‌تر، قیمت‌ های مناسب‌ تر و تنوع بیش‌تر هستند و چنین معیارهایی به وضوح در بازارها و مراکز خرید استانبول به چشم می‌آید.
استانبول پر است از مراکز خرید متنوع و مختلف و تقریبا هر کسی را با هر سلیقه و قدرت خریدی راضی نگه می دارد.

کدام ارزان تر است ، تور استانبول یا تور آنتالیا ؟

علیرغم اینکه حمل و نقل عمومی و خورد و خوراک در آنتالیا نسبت به استانبول تقریبا ارزان تر است، تور آنتالیا گرانتر از تور استانبول در می آید. (البته توجه کنید اگر همه چیز مثل ستاره هتل-غذا-خدمات در یک سطح بررسی شود) .

گزینش نهایی تور آنتالیا یا تور استانبول

اگر در سفر دنبال آرامش و آسودگی هستید همه آنچه گفته شد را فراموش کنید و مستقیم یک تور “هتل یوآل آنتالیا” را رزرو کنید و یک هفته از خدمات هتلی مثل استخر-سونا-ماساژ-خدمات زیبایی-حمام ترکی-پارک آبی-اتاق بازی-خدمات انیمیشن-انواع رستوران-تفریحات شبانه و ده ها مزیت دیگر بهره مند شوید ولی اگر اهل جنب و جوش و گردش و تفریح و خرید و بازدید از اماکن توریستی و این قبیل کارها هستید فقط به تور استانبول فکر کنید.

یک هتل در محله استقلال یا شیشیلی یا فاتح یا در همان حوالی مطابق با سلیقه و سیاست های مالی رزرو کنید و از آن لذت ببرید.
توصیه مهم : به صورت تجربی مشخص شده که رزرو خدماتی مانند گشت های مختلف با تور برای بسیاری از افراد به صرفه نیست، همه این خدمات گردشگری را می توانید در رزرواسیون تمام هتل ها با قیمت بهتر و با قدرت انتخاب بیشتر تهیه کنید. البته در این مورد هم استثنا وجود دارد و در تورهای استانبول سفر شیک یک گشت شهری رایگان بسیارخوب به مسافران ارائه داده می شود.

برای اطلاع از تورهای لحظه آخری با ما همراه باشید

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باز کردن گفت وگو
1
برای تور به مشاوره رایگان نیاز دارید؟
سلام همراه گرامی
حتما از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید